Всеки човек се нуждае от сигурно пространство, където да говори и споделя спокойно. Ако попитайте опитните психолози и психотерапевти как точно помагат на хората, те ще ви обяснят надълго и нашироко, ще използват термини и анализи.
Психолозите доста често са и психотерапевти, точно както и Велизар Вангелов, който набляга на факта, че при консултацията с психолог, всеки на първо време открива едно сигурно място, където да прояви себе си и страховете си.
Може да се изненадате, но не всички психотерапевти работят по един и същи начин или предлагат едни и същи услуги. Освен това, доста малко от тях имат и дивани в кабинетите си. Психотерапевтичният опит може да варира значително в зависимост от терапевта, избраната от вас терапия, проблемът, с който сте се сблъскали и тн. Също така не е необичайно да имате въпроси или дори да сте резервирани към психолога си в самото начало. Решихме да ви разкажем малко по-подробно как може да ви помогнат консултации с психолог и терапия. Нека да започваме.
Кои са най-честите причини да потърсите психотерапия?
Терапията помага за лечението на:
- Депресия;
- Биполярно разстройство;
- Тревожност;
- Обсесивно-компулсивното разстройство;
- Шизофрения и други психотични разстройства;
- Посттравматично разстройство;
- Гранично личностно разстройство или зависимо личностно разстройство;
- Фобии;
- Паническо разстройство;
- Зависимости (включително алкохолизъм, зависимост от наркотици и пристрастяване към хазарта);
- Хранителни разстройства като анорексия нервоза и булимия;
- Нарушен сън;
- Проблеми с преживяването на травма и тъга.
Не е задължително да имате обаче едно от тези неща, за да се видите с психолог. Терапията може да бъде най-полезна, когато искате да се преборите с стреса в живота ви, с различни негативни събития, със собственото ви конструктивно поведение и още редица неща.
Психотерапията често я наричат терапия на говоренето. Тя може да включва различни методи и стратегии. Най-често срещаните видове са:
- Когнитивно-поведенческа терапия - разглежда връзката между мислите, чувствата и действията на човек и начина, по който човек може да си повлияе на възприятията.
- Позитивна поведенческа терапия - преподава положителни поведенчески умения за управление на стреса, емоциите и развиване на положителни взаимоотношения.
- Междуличностна терапия - помага на човек да се справя по-ефективно с хора и ситуации, които намира за трудни.
- Подкрепяща психотерапия - терапия, базирана на говорене, предназначена да позволи на човек с проблеми с психичното здраве да изрази своите притеснения и да получи насърчение и помощ при намирането на практически решения.
- Семейна терапия - има за цел да подобри взаимоотношенията в семейството и функционирането му като цяло. Терапевтичните сесии се провеждат с членове на семейството.
- Терапия за приемане и обвързване - помага на човек да приеме стресови събития, като например изпитване на психотични симптоми, и да се ангажира да развие положително отношение към тях и да се съсредоточи върху настоящия момент.
- Психодинамична психотерапия - повишава осведомеността за това как са се появили тревожните мисли и чувства.
- Психодрама - подход, при който се пресъздават стресови ситуации от миналото и се търси нов подход, реакция и в крайна сметка приемане.
Макар да ви показваме този списък, той е далеч от пълен. Освен това много от психотерапевтите съчетават различни видове терапия спрямо човека, който стой срещу тях и стимулите, на които най-добре откликва.
Кои са ползите от консултация с психолог?
Хората най-често отиват на консултация с психолог, когато търсят решение на проблем. Самата първа крачка, записването на час за консултация, също е предизвикателство, защото е един вид признаването на съществуването на проблем. Не са малко хората, които посещават психолог в София, защото изпитват трудност при концентриране, чувство на тъга или обърканост. Голяма част от хората отчаяно се нуждаят от психотерапия, за да могат да подредят минали събития в съзнанието си, да подобрят поведението, реакциите си и възприемането на света около тях и в крайна сметка да станат по-добри хора и да продължат напред.
Никак не е рядкост, хората да искат да подобрят отношенията си с родителите си, но все нещо да ги възпрепятства, да искат да бъдат по-решителни, да постигат повече, да променят конкретно поведение, мисловни модели. Психотерапията помага и за да си изясни човек основните приоритети и цели в живота, да открие по-добре мястото си и да се приеме за ценен.