Гумите са сред най-важните елементи в автомобила. Те дават сигурност и удобство по време на шофиране.
С времето и пробега те се износват, а това води до намалено сцепление, по-дълъг спирачен път, по-голям разход на гориво и по-висок риск от инциденти. За да избегнете тези, а и други проблеми, трябва да знаете какви са признаците, че гумите ви имат нужда от смяна.
Един от основните индикатори за износване на гумите е дълбочината на протектора. Според закона, минималната дълбочина на протектора трябва да е поне 1,6мм., но специалистите препоръчват смяна при дълбочина под 3мм. за летни гуми и под 4мм. за зимни.
Неравномерното износване може да е знак и за проблеми с окачването, или баланса. Също е важно да проверявате за видими повреди като пукнатини, драскотини, или мехури по повърхността.
Качествените гуми играят важна роля за безопасността и комфорта ви. Dunlop например, е страхотна марка, която се отличава с издръжливост и надеждност. Това ги прави предпочитан избор за много шофьори.
В следващите редове ще ви дадем полезни и практични съвети за това как да разберете, че гумите ви имат нужда от смяна. В сайта на Gumi Diana ще откриете богато разнообразие от модели, на достъпни цени.
Признаци за износване на гумите
Редовната проверка за признаци на износване ще предотврати опасни ситуации на пътя и скъпи ремонти.
Ето основните признаци, за които трябва да внимавате:
- Намален протектор – Дълбочината на протектора е критичен индикатор за състоянието на гумите. Ако дълбочината е под минималната препоръчителна граница, сцеплението намалява значително, а с това се увеличава риска от инциденти.
- Неравномерно износване – Проверявайте редовно степента на износване на гумите си и ако забележите, че са износени само от едната страна, или само в центъра, това е признак за проблем в налягането, баланса, или подравняването.
- Пукнатини и повреди – Времето и пробега оказват влияние върху състоянието на гумите. Ако забележите пукнатини, или повреди по повърхността, смяната им е задължителна.
- Вибрации по време на шофиране – Ако усетите вибрации по време на шофиране, това може да е резултат от повредени гуми, или проблем с баланса и окачването.
- Пробиви и деформации – Пробивите и деформациите по повърхността на гумите, изискват незабавна смяна.
Следете редовно за тези признаци и ако забележите някой от тях незабавно се обърнете към специалист, който да направи диагностика на автомобила ви и да даде насоки за разрешаване на проблема. Ако трябва да вземете нови гуми, посетете сайта на Gumi Diana, където ще намерите висококачествени гуми.
Влияние на налягането в гумите
Точното налягане в гумите е важно за безопасността и за правилната работа на автомобила. Поддържането на оптимално налягане гарантира по-добро управление, удължава живота на гумите и икономия на гориво.
Когато налягането е по-ниско от препоръчителното, гумите стават по-малко устойчиви на натоварвания. Това води до прекомерно износване на повърхността на гумите, прегряване и дори спукване. Освен всичко останало, ниското налягане увеличава съпротивлението при движение и спирачния път.
Ако налягането е прекалено високо, контактът между гумата и пътя намалява. Това влошава стабилността на автомобила. Гумите стават по-уюзвими при удари, или преминаване през неравни пътни участъци и риска от спукване и повреда се увеличава.
Проверявайте налягането на гумите си поне веднъж месечно и задължително преди дълго пътуване. Използвайте манометър, или закарайте автомобила в сервиз, за да диагностицира специалист състоянието на гумите ви и да ви даде насоки и препоръки как да ги поддържате.
Ролята на баланса
Балансът на гумите е важен фактор за безопасността и комфорта по време на шофиране. Той осигурява равномерно разпределение на теглото върху колелата и предотвратява износването на гумите, както и нежеланите вибрации, които могат да повлияят на управлението на автомобила.
Балансът се постига чрез малки тежести, които се прикрепят към джантата. Те компенсират неравномерното разпределение на теглото в гумата и колелото, което може да възникне при производство, или при монтажа.
Небалансираните гуми причиняват вибрации в кормилото, особено при по-високи скорости. Също така, те водят до неравномерно износване на протектора, което скъсява живота на гумите и влошава сцеплението с пътя.
Балансирането се прави в специализирани сервизи с помощта на машини, които измерват дисбаланса и определят къде трябва да се поставят тежестите. Препоръчително е балансът да се проверява при всяка смяна, или след удар.